Kategorie
Wielkanoc

co oznaczają symbole wielkanocne?

Symbole Świąt Wielkanocy

Niewiele osób ma większe wyobrażenie na temat znaczenia i pochodzenia symboli wielkanocnych. Warto poznać je bliżej. Symbole Wielkanocy. To z nimi spotykamy się w trakcie tych świąt na co dzień. Otaczają ulice, którymi spacerujemy, zdobią nasze domy. Jest ich wiele, ale kilka przynależy do absolutnego obowiązku każdej osoby, obchodzącej święta Zmartwychwstania Pańskiego. Są to: zając, baranek, jajko i pisklę. Wszystko oczywiście w otoczeniu żywej zieleni, od której warto rozpocząć.

Wielkanocny obowiązek

Kolor zielony to symbol nadziei oraz życia. Tym bardziej jest on oczekiwany w okresie wiosny, kiedy po długim letargu budzą się towarzyszące nam rośliny. Dlatego też kolor zielony towarzyszy świętom Wielkanocy. Wspaniale wzbogaca mistyczny wymiar zmartwychwstania.

Pisklęta to nowonarodzone życie. Dokładnie tak jak kolor zielony zapowiadają coś nowego, odrodzonego. Są w pewien sposób odpowiednikiem wiosny. Wykluwają się z jaj, które wzrosły do rangi ważnego symbolu Wielkanocy w Polsce i nie tylko. To właśnie na jajach maluje się różnokolorowe, piękne pisanki. Są one zapowiedzią odrodzenia życia. Co więcej są jedną z najistotniejszych potraw świątecznego stołu. Są podobne do wigilijnego opłatka.

Polecamy kartki świąteczne wielkanocne od polskiego producenta.

Zając, zwierzę nadzwyczaj radosne i żywe, to znak siły oraz płodności. Cech, które zyskują na doniosłości najbardziej wiosną. Zające i króliki, choć niemal zupełnie bezbronne, w ujęciu duchowym są postrzegane wyjątkowo pozytywnie. Nie tylko przepowiadają wiosnę i moc rozkwitu, ale też szeroko pojęty wzrost.

Wszystkie uprzednio wymienione znaki mają niewiele wspólnego z religią. Bardziej odnoszą się do czasów pogańskich. Naprzeciw im wychodzi baranek. Biblijny symbol ofiary, którą złożył Jezus Chrystus na krzyżu. Cukrowe baranki znajdują się w prawie każdym polskim koszyku, który jest zanoszony do poświęcenia. Uosabia on znaczenie świąt Wielkanocnych. Co więcej, w słodkim wydaniu, jest uwielbiany przez najmłodszych.

Jak Święty Mikołaj

Te wielkanocne symbole mówią o znaczeniu tego niezwykłego czasu. W kulturze europejskiej są powszechnie znane i lubiane. Niosą ze sobą jasne skojarzenia. Podobnie do bożonarodzeniowego Świętego Mikołaja, dlatego warto nieco poszerzyć o nich swoją wiedzę.

Copyright (C) 2020 PoradySwiateczne.pl – Art. „co oznaczają symbole wielkanocne?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *