Kategorie
Boże Narodzenie Porady Świąteczne Wielkanoc

Kartki świąteczne – niezapomniana tradycja

Dwa najważniejsze Święta w Kościele Katolickim, a więc Wielkanoc obchodzona od II wieku, a ostatecznie uregulowana soborem w Nicei w 325 roku oraz Boże Narodzenie obchodzone od IV wieku, przez ostatnie pokolenia stały się nie tylko okazją do świętowania i uczczenia tych najważniejszych dla Kościoła wydarzeń, ale także do zacieśniania wzajemnych relacji z bliskimi.

Jednym z przykładów jest zapoczątkowany przed niemal II wiekami zwyczaj rozsyłania kartek świątecznych. Oficjalnie jak wskazują źródła historyczne kartki świąteczne w formie kopii wysyłamy od XIX wieku, a dokładnie od roku 1843 roku.

Wówczas to Sir Henry Cole do swoich przyjaciół i rodziny rozesłał kartki świąteczne w formie namalowanego przez malarza obrazu, który został powielony w drukarni w setkach egzemplarzy.

Wcześniej rozsyłanie życzeń również cieszyło się popularnością, niemniej miało charakter własnoręcznie sporządzanych kartek. Natomiast Cole wysyłając kartki świąteczne na Boże Narodzenie po raz pierwszy zrobił to na sposób jaki znamy aktualnie.

Po niemal dwóch wiekach zwyczaj rozsyłania kartek świątecznych stał się bardzo popularny. Na świecie jest ogromna ilość różnorodnych wzorów, niekiedy powielanych w setkach lub tysiącach egzemplarzy.

Aktualnie kartki na święte wysyłamy nie tylko na Boże Narodzenie, ale również na święto Zmartwychwstania Pańskiego, które jest mniej komercyjne, ale bardziej uroczyste.

Copyright (C) 2023 – właściciel serwisu poradyswiateczne.pl – rozpowszechnianie i kopiowanie artykułu „Kartki świąteczne – niezapomniana tradycja” bez zgody właściciela zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *